Простими словами про «трикутник Карпмана»: що  саме штовхає людей всередину такої моделі поведінки? Чи станете ви рятівником, якщо заступитеся за кого-небудь? І чому інколи рятівник перетворюється в переслідувача?

Цієї пари питань достатньо, щоб звернути увагу на єдину силу, що об’єднує персонажів:  це інерція прив`язаності  і ототожнення з ситуацією.

Ототожнення з будь-чиєї ситуацією (контрперенос)

Ні – це відбувається не з вами. Якщо ви починаєте думати про іншу людину, як про версію себе – зупиніться. Поверніться в себе. Ви НІКОЛИ не зможете прожити життя за когось – це ж очевидно? Менш очевидно, що ми і свої ситуації не зможемо прожити, вирішивши їх благополучно в комусь іншому.

Допомогти можна в чомусь конкретному, але не в усьому взагалі. І в той момент, коли у вас виникає відчуття поглинання вас чужою ситуацією – час загальмувати.

Помилка послідовності

Зробивши щось для когось, ми отримуємо позитивне внутрішнє підкріплення (в цьому немає нічого поганого або незвичайного; ми – соціальні істоти і це один з тих біохімічних моментів, на який спирається отримання травми при байдужому ставленні – біологічна совість, можна так сказати ) – АЛЕ! Слід розуміти, що “послідовна поведінка” – це рефлекторна дія, не цілком добровільна. Так що – то не будьте сліпо послідовні в своїх вчинках, заради утримання монолітного образу себе або гормональних «погладжувань».

Помилка генералізації

Ось тут – сумне. Ми не змінимо світ відразу. Помивши підлогу одного разу, ми не зробимо його чистим назавжди. Це не означає, що підлогу  не треба мити, правда? Ми міняємо те, що можемо. А потім робимо це знову і знову.

Помилка поляризації

Неважливо, хто “поганий”, хто “хороший”. Коли ви допомагаєте комусь – не ідеалізуйте його. Зрештою, ми ж знайомі з собою зсередини, правда? Той, у кого неприємності – просто людина.

Помилка прив`язаності

Допомога – не причина для дружби. Не потурайте нарцисичному  прагненню бути з тими, хто дивиться на вас знизу вгору – це небезпечно. Дружба – «повільна рослина», і вона неієрархічна за своєю суттю.

(с) Helena De Rocambole