Наразі йога перетворилася на засіб для заробляння грошей, і, рекламуючи свої заняття, інструктори намагаються зробити картинку якомога симпатичнішою, а текст простішим. Але таке розуміння йоги неправильне і може стати бар’єром на шляху вашого прогресу.

На самому початку дуже важливо визначитися з базовими поняттями йоги. Якщо хочете, щоб практика в йога-студії чи фітнес-клубі для вас не зводилася просто до протирання каремату, раджу спершу витратити трохи часу на те, щоб розібратися. Аби моя розповідь не нагадувала лекцію якого-небудь індійського гуру, спробую розповісти про йогу, відповідаючи на питання, які новачки задають своїм інструкторам найчастіше.

Що таке йога?

Слово «йога», яке вважають похідним від санскритського «юй», буквально трактують як «окови» або «зв’язування». Інколи цей термін перекладають як «об’єднання». У нашому випадку йдеться про об’єднання з реальністю, тобто в ході заняття йогою наша мета – навчитися гармонійно взаємодіяти з навколишнім світом, відчуваючи з ним єдність.

Кажуть, що індійський мудрець Патанджалі об’єднав усі йогічні практики в «Йога сутрі» близько 2 тисяч років тому. У ній пояснено 8 ступенів йоги: яма (етичні закони), ніяма (самодисципліна), асана (система фізичних вправ для зовнішнього і внутрішнього очищення тіла), пранаяма (йога дихання), пратьяхара (робота з відчуттями), дхарана (зосередження), дх’яна (регулювання потоку свідомості), а також самадхі (звільнення).

У наші дні люди переважно практикують третю ступінь – коплекс фізичних вправ, які дають змогу очистити тіло, зробити його здоровішим, гнучким, сильним і витривалим.

Що таке хатха-йога?

Слово «хатха» трактують як незговірливий, сильний. Хатха-йога – це система фізичних вправ (поз або асан), а також послідовність таких вправ, які спрямовані на вирівнювання (виправлення) поверхні шкіри, м’яз і кісток. Мета асан також полягає в тому, щоб відкрити енергетичні канали в тілі. Це особливо стосується центрального каналу, адже саме по ньому протікає найбільше енергії.

Також «ха» означає «сонце», а «тха» – місяць. Це два полярні аспекти, які притаманні кожній людині. Їх необхідно урівноважити. Практика йоги спрямована на те, щоб віднайти баланс між протилежностями. У нашому тілі, наприклад, ми можемо досягти рівноваги сили і гнучкості, а також балансу прикладення зусиль і релаксації під час виконання кожної пози.

Також хатха-йога – це потужний метод трансформації свідомості. Виконуючи асани, ми зосереджуємося на диханні, і це заспокоює бентежні думки, приводячи людину в стан «тут і тепер».

Що таке «Ом»?

Це мантра, яку найчастіше промовляють на початку і в кінці заняття йогою. Індійські мудреці кажуть, що так звучить Всесвіт. Відповідно до їхніх уявлень, наш світ перебуває в постійному русі. Увесь Всесвіт рухається, і в ньому немає нічого непорушного і постійного. Усе пульсує і створює вібрації, які і звучать як «Ом».

Чи потрібно ставати вегетаріанцем, щоб займатися йогою?

Перший принцип йоги – це ахімса, відповідно до якого слід утримуватися від того, щоб завдавати шкоди собі і іншим живим істотам. Хтось його трактує також і таким чином, що людині не слід вживати продукти тваринного походження. Однак у йога-спільнотах на цю тему люди поки що не дійшли до згоди.

Скільки разів на тиждень мені слід займатися йогою?

Йога чудова тим, що навіть якщо ви займатиметеся усього лиш один раз на тиждень упродовж години, це спричинить колосальний ефект на здоров’я вашого тіла і свідомості. Можете дозволити собі більше занять – чудово. Я раджу розпочати з 2-3 сесій на тиждень, які триватимуть упродовж години-півтори. Якщо ви пропустите заняття чи скоротите його – не страшно. Хоча це, звісно, сповільнить процес вашого просування.

Чим йога відрізняється від звичайного стрейчінгу чи фітнесу?

Тим, що йога має справу не лише з «фізичним» виміром вашого тіла. Займаючись йогою, ми безпосередньо працюємо також і зі свідомістю, спрямовуючи увагу «всередину». Завдяки цьому людина може краще пізнати себе, свої негативні емоції й звички, а також навчитися правильно реагувати на них, не оцінюючи їх та не слідуючи за ними. Через певний час після початку практики не лише тіло, але й свідомість також стане гнучкішою і вільнішою.

Йога – це релігія?

Ні. Це філософія, яка зародилася в Індії близько 5 тисяч років тому. Батьком класичної аштанга-йоги вважають самого Патанджалі, який і написав «Йога-сутру». Цей текст містить послідовну інструкцію про те, як оволодіти своїм тілом і свідомістю. Інколи йога накладається на «фундамент» інших релігій, таких як буддизм чи індуїзм. Але в цілому йога – це цілком самодостатня система практики, яка не потребує додаткових духовних оболонок.

Я не гнучкий. Можна мені займатися йогою?

Так. Саме йога допоможе вам стати гнучкішою людиною. Для того, щоб почати грати в теніс, вам необов’язково з самого початку бути гарним гравцем. І тут те саме. Усе можна опанувати в процесі. Більше того, методів практики йоги існує дуже багато, і кожен зможе підібрати для себе те, що краще за все для нього працює.

Що мені треба для того, аби почати практикувати йогу?

Для цього потрібні 3 речі: ваше тіло, свідомість, а також щирий інтерес до цієї практики. Ще, звичайно, бажано прикупити зручні штани чи шорти, футболку або майку, а також каремат для занять.

Чому радять не їсти за 2-3 години до початку занять?

Бо під час заняття ви будете хитатися зі сторони в сторону, нагинатися вперед і назад. Будь-яка їжа, яка не встигла перетравитися до цього моменту, так чи інакше дасть про себе знати. Результатом буде лиш дискомфорт. Якщо ви дуже вже голодні – з’їжте краще йогурт.

Вам усе ще цікаво? Тоді вперед, до нових висот! Чи потрібно заглиблюватися в філософські хащі, чи для повного щастя буде достатньо обмежитися хатха-йогою – вирішувати лише вам. Якщо забажаєте дізнатися більше про цю духовну практику – дуже раджу вам звернутися до першоджерел. Річ у тому, що сучасні інструктори частіше за все мають лише поверхневі знання і навряд чи зможуть донести до вас глибинну суть цього вчення.