Щастя – найбільш омріяна та найменш зрозуміла річ на світі. Скільки є людей – стільки й шляхів до щастя, і кожен з них неповторний. Неможливо повністю відтворити чийсь досвід та отримати такі самі результати. То чи можуть нас, українців, чомусь навчити шведи? Чим така приваблива їхня модель щастя?

Загалом, лагом – це поняття навіть ще більш універсальне, ніж щастя, оскільки, коли йдеться про останнє, ми зазвичай маємо на увазі власний комфорт. А лагом – це лад всередині та ззовні, наскрізний комфорт, в тому числі – й для інших людей. Втім, цей життєвий концепт є неймовірно екологічним рішенням, яке виникло в процесі еволюції цілої нації. Саме це робить його особливо цікавим феноменом для українського дослідника: питання самоідентичності нації, які гостро стоять в нашому суспільстві, спонукають до вивчення іноземного філософсько-прикладного досвіду для розвитку

У стилі лагом: уроки екологічного життя

Що ж таке лагом? Це культура поміркованості, достатності та усвідомленості. Є в ній відлуння давніх буддійських цінностей та самоповага людей ХХІ століття, здоровий егоїзм та невпинна турбота про суспільний добробут. З боку дивно спостерігати за тим, як воно все уживається в рамках одної філософії, але давайте про все і по черзі. Тож, які уроки екологічного життя можна засвоїти з книги «Лагом. Шведські секрети щасливого життя”?

1. Баланс – всьому голова. Нічого цікавого, скажете ви. Це вже було і не один раз, скажете ви. І матимете рацію, до речі! Давайте зізнаємося: якщо концепція проходить випробування часом та «виживає», то щось раціональне в ній таки є. Саме такою ідеєю є прагнення до балансу. Пошуки гармонії між всередині та ззовні, «хочу» та «треба», «моє» та «твоє» відомі не одну тисячу років. Зустрічаються вони і у даосизмі, і у буддизмі, і у багатьох інших «-ізмах».

Лагом є черговою концепцією співжиття суспільства та особистості, заснованого на прагненні балансу. В принципі, ті, кому не подобається концепція рівноваги як така, на цьому можуть припинити читати цю статтю. А решту читачів я запрошую познайомитися з тим, як саме в рамках лагом пропонується шукати баланс у житті.

2. Взаємозв’язок всього та всіх. Філософія лагом наголошує на взаємозв’язку та, відповідно, взаємній залежності всіх у суспільстві. Ти не можеш взяти собі чогось більше, бо через це хтось недоотримає свою частку. Ти не можеш мати безоплатну медицину та низькі податки одночасно. Ти не можеш мати широкі права та не мати обов’язків. Ти маєш плекати спільне та зберігати його, бо всі без виключення мають рівні права на спільні блага.

Здається, в наш час це вже прописні істини. Втім, розуміння всіх ланцюжків взаємозв’язку та охорона такого стану речей своєю повсякденною поведінкою – це те, що відрізняє людей, які живуть за принципами лагом. Таке світобачення виховує усвідомленість у кожній дії. І це не дивно, коли ти прагнеш не порушити баланс.

Наша повсякденна поведінка може сприяти загальному добробуту. Про це важливо пам’ятати щохвилини: коли думаєш, чи варто сортувати сміття та придбати дорогу багаторазову пляшку, чи встановити енергоефективні пристрої та чи розбити клумбу перед будинком.

Але не слід сприймати лагом як щось таке, що суттєво обмежує особистість! Тому що див. наступний пункт.

3. Рівність! Але унікальність. Перечитавши  «Лагом. Шведські секрети щасливого життя” ти врешті приходиш до головної думки, що як такого ідеального лагому у вакуумі (перепрошую) не існує. Що є правдою, адже лагом – це особистий стан. Він є індивідуальним, бо і рівновага у кожного своя. Порушувати її – зась.

Людини не повинно бути занадто багато чи занадто мало. Людина не має вважати себе кращою за інших. Це ставлення породжує скромну поведінку в групі: просто не прийнято вихвалятися рівнем прибутків, посадою, досягненнями.

Це, звісно, випадає з загальнолюдського тренду успішного успіху, але якщо замислитися, то така модель поведінки має чималі переваги. Можна не боятися, що вас сприйматимуть крізь призму ваших професійних досягнень чи розміру зарплатні. Можна не перейматися тим, що когось засмутять ваші прибутки, новеньке авто, гучна слава. Зрештою, можна успішно уникати заздрощів та не розбурхувати власні негативні емоції, коли сприймаєш людину такою, як вона є, а не якою є її здобутки.

Турботливим є ставлення до особистого простору кожної людини, і побоюючись «навантажити» своєю присутністю, вас можуть уникати втомлювати балачками.

Тут важливо зауважити, що у баченні шведів скромність не має відношення до посередності, нейтральності, сліпого підкорення натовпу. Радше вона є інструментом встановлення суспільного балансу в тому колективі, де ви є і одночасно – інструментом вашого особистого душевного комфорту. 

А нащо потрібні взагалі досягнення, якщо ними не хвалитися?

Стоп! А для кого ви їх здобуваєте, що ними так конче потрібно хизуватися? Чи відповісте ви на це питання чесно?..

4. Глибинний рівень задоволеності життям. Фактично, цей пункт є першим за значенням, але заради зручності розповіді ми дійшли до нього логічним чином.

Погодьтеся, почуття щастя не є однорідним. Інколи переживаєш його гостро, інколи в серці комфортні тиша та спокій, а колись крім розпачу та роздратування не відчуваєш нічого взагалі. Ця «гойдалка» добре знайома нам усім: українці – люди дуже емоційні.

Втім, глибинний рівень щастя ніяк не пов’язаний зі зміною настрою чи впливом зовнішніх обставин. Він є постійним фоном буття, який забезпечує можливість спиратися на себе, бути впевненим у собі та своїх силах. Цей глибинний рівень формується з глобальних речей, таких, як звичка спиратися на себе, розуміння свого місця, усвідомлення його важливості, вдячності, внутрішньої зрілості, здатності до самореалізації. З цього народжується і відповідальність, і позиція «господаря» власного життя.

Саме цей глибинний півень щастя, задоволеності життям і є основною метою лагом як прикладної моделі поведінки. Решта повсякденних речей можуть посилювати цей глибинний рівень особистого щастя. Маленькі перерви на каву, фіки, смачні прості місцеві продукти, якісний одяг – те, що доповнює щоденну стабільну картину світу.

5. Чарівне слово «ні». Відмова може завдати болю. Іноді сам боїшся її почути. Іноді переймаєшся, чи не зачепиш почуття людини, якщо відмовиш їй. Втім, стратегія «завжди кажи «так» не є виграшною: надто багато поступок, надто багато обіцянок та зобов’язань можуть призвести до особистого колапсу.

Так і Ні випливають з глибинного рівня задоволеності життям. Так випливає з надлишку, з готовності поділитися. Так – це коли ви абсолютно впевнені, що ця згода не може похитнути ваш особистий простір, ваше почуття щастя. А якщо може?

Ні – це цілком нормальна відповідь. Вона окреслює можливість діяти без шкоди собі, своїм інтересам. Відмова не робить вас поганою людиною.

А от згода зробити щось навіть у шкоду собі – це вже точно не лагом, а знецінювання власних інтересів.

Особливості «інфраструктури»

До цього моменту йшлося здебільшого про особисті погляди. Та будь-які високі моральні принципи луснуть в несприятливих соціальних умовах. Саме тому державні інституції та соціальні установи у Швеції всіляко підтримують національний концепт.

Доступна якість для кожного. Культура лагом відкидає необхідність особистого надмірного накопичення ресурсу, бо одна з її фундаментальних засад – доступність ресурсів та рівні права на них. Ніхто не має привілеїв, бо блага − спільні. Їхня якість гарантується державою.

«Ніхто не має залишитись за бортом життя! Обмеження у доступі до благ часто стає причиною ворожого ставлення між бідними та бідними, що, у свою чергу, породжує почуття незадоволеності».

Право на добробут. В країні вважається, що кожен має право на добробут, тобто, кожна людина має можливість прожити своє життя найбільш здоровим способом. Кожна людина має доступ до природи та медицини, до їжі та чистої води.

Планування. У сьогоденному світі гостроактуальним є питання work and life balance. Неважко здогадатися, що право на відпочинок також складає частину права на добробут. І за такого підходу неможливо досягти серйозних успіхів, якщо не вдаватися до планування.

«Життя в непередбачуваних погодних умовах та інших непростих обставинах протягом століть сформувало склад розуму, що передбачає готовність до будь-яких труднощів, які життя може кинути вам в обличчя протягом дня.

Готовність потребує планування. Не дивно, що потреба в належному плануванні проникла у повсякденне трудове життя, а непідготовленість може занапастити проект або навіть призвести до краху всю компанію».

Лагом – це світогляд, який за допомогою прикладних лайфхаків допомагає зробити повсякдення простішим та зручнішим.