Глютенова загроза: «міф», котрий виявився не міфом!

Значну частинку ринку органічної їжі займають «безглютенові продукти». Причому частку помірно дорогу – таку здорову їжу не можна назвати надто дешевою. Через непевні результати досліджень позначка «gluten free» почасти стала сприйматися гумористично – як «Не містить ГМО» на солі або мінеральній воді. Справді, глютенова проблема – для науки міцний горішок, і наслідком цього стало несправедливе знецінення роботи дослідників. Чому не слід так легковажити цією проблемою – далі у статті.

Деяка кількість блогів про здорове харчування стала розміщувати пости, в яких автори переконують, що глютен – білок злаків – небезпечний начебто лише для хворих целіакією. І що пересічна людина взагалі не має рації турбуватися наявністю глютену в раціоні, та спокійно споживати звичайний хліб чи кашу.

Давайте одразу зауважимо, що целіакія вражає 1-2% загального населення. Це чимало, погодьтеся – є великі шанси потрапити в ці відсотки. І що важливо – більшість випадків залишаються недіагностованими та нелікованими. Це викликає ризик серйозних довготермінових ускладнень у сфері здоров’я.

Крім того, до цих відсотків у групу ризику додаються люди з чутливістю до глютену, не пов`язаною з целіакією (т.зв. NCGS). Люди з NCGS можуть мати симптоми подразненного кишковика, головний біль, хронічну втому, біль у м`язах, псевдоалерічні захворювання та алергії. Більше того – навіть неврологічні захворювання або психічні розлади.

Прикладом проблем із дослідження глютенової загрози є описаний Бенджаміном Лебволем (Університет Колумбії) новий парадокс. Невелика частина його пацієнтів (з діагностовано целіакією) почувалася нормально при споживанні глютенових продуктів. Труднощі із самопочуттям починалися після того як глютенові продукти зникали з їхнього раціону. Бенджамін припускає що це пов`язано з інертністю мікрофлори кишковика, однак його дослідження все ще тривають.

Короткі й очевидні поради, котрі можна зробити з цих фактів: якщо ви знаєте, що споживання злакових на вас впливає, стежте за своїм станом, при потребі зверніться до фахівців-алергологів. Також буде незайвим читати наукові публікації та тексти, котрі посилаються на достовірні джерела.